I TV-udsendelsen ‘Luksusfælden’ anbefalede rådgiverne i en af udsendelserne en kvinde, at hun skulle påtage sig sin kærestes gæld og lave en betalingsaftale, hvilket er virkelig dårlig rådgivning!
I samme udsendelse blev det også sagt, at det sommerhus, som manden ejer sammen med nogle familiemedlemmer, ville gå på tvangsauktion pga. hans gæld, hvilket også er forkert! Det er alene hans andel af sommerhuset, der kan sættes på tvangsauktion, og derfor vil det aldrig ske! For hvem vil købe 1/6 af et sommerhus?
Har du brug for hjælp til dine økonomiske forhold?
På AktivFinans.dk kan du se nogle af de opgaver, vi har løst for vores kunder, men da der er meget forskel på de forskellige sager, er den bedste start en uforpligtende snak om netop din situation.
Hvis du vil høre mere, kan du kontakte os på en af de nedenstående måder:
- Ring på tlf. 2970 6655
- Send en mail til mail@aktivfinans.dk
- Benyt vores kontaktformular på AktivFinans.dk
Med venlig hilsen
Flemming Thorslund
Partner
15.04.21